Youtube Hangi Şirketin Alt Kuruluşudur? Kurucusunun Serveti

Hemen hemen herkesin merak ettiği Youtube hangi şirketin alt kuruluşudur konusuna açıklık getirmek gerekiyor. Öncelikle dünyanın en büyük video paylaşım ağlarından birisi olan ve aynı zamanda video yayınlama denildiğinde ilk akla gelen seçeneğe dönüşen platform büyümeye devam ediyor. İlk olarak 15 Şubat 2005 yılında açılan ve o günden beri yükselişini sürdüren bir şirket olduğunu tam bu noktada vurgulamak gerekiyor. Tabii ki yıllar boyunca internet girişimlerinin çok ciddi meblağlar karşılığında satışının yapıldığı haberlerini okuduk. Bunlardan en sansasyonel olanları arasında da Youtube satışı geliyordu. Kurucuları arasında Jawed Karim, Chad Hurley, Steve Chan üçlüsünü gördüğümüz sosyal medya devinin satışı o zamanlar büyük bir sükse yaratmıştı. Henüz kuruluşunun üzerinden 2 yıl bile geçmemişken aldığı müthiş değerlemeler sonucunda Google devreye girdi ve Youtube'u satın aldı. Google Youtube'u satın aldı haberi kadar dikkat çeken bir diğer etken ise tabii ki söz konusu olan rakamdı. Henüz 2 yıllık bir girişim olmasına karşılık 2006 yılının Kasım ayında 1,65 milyar $ karşılığında Google'a geçti. Bu noktadan sonra ise Google üst kuruluşu olan Alphabet şirketinin bir parçası olarak yoluna devam etti. Şimdilerde gördüğümüz modern ve modüler yapısı, reklam ağı için sunduğu en kullanışlı pazarlardan birisine dönüşmesi tamamen Google'ın etkisi diyebiliriz. Google'ın himayesi altında hizmet vermeye devam ederken Famebit, Directr irc, Bandpage gibi yan kuruluşlara da sahip.  

Youtube Hangi Ülkenin?

  Teknik olarak internet girişimlerinin tamamında kuruluşunun yapıldığı ülke baz alınabiliyor. Yani Youtube hangi şirketin alt kuruluşudur sorusunun yanıtı Google olmasına karşın ABD menşei olması Google'dan kaynaklanmıyor. Aynı zamanda geliştiricileri Jawed Karim, Chad Hurley, Steve Chan tarafından ABD'nin Kaliforniya eyaletinde San Mateo şehrinde kuruldu. Bu yüzden direkt olarak Youtube hangi ülkenin denildiğinde Amerika Birleşik Devletleri cevabını vermek mümkün olabiliyor. Halen daha Google yönetiminde olup Amerika merkezli bir şirket olarak yoluna devam ediyor. Youtube kurucusu olarak bilinen üçlü girişimci sıfatıyla anılırken Google tekeline geçtikten sonra şirketin CEO koltuğuna Susan Wojcicki oturtuluyor. Tabii ki yeni CEO 2014 yılında koltuğa oturmuş ve halen daha da CEO görevini yerine getirmeye devam ediyor. 2014 yılından önce pek çok personel değişikliği yapılmıştı. Genel merkezi halen daha Kaliforniya'nın San Bruno bölgesinde olan Youtube üst kuruluşu tarafından sağlanan reklam ve pazarlama ayrıcalıklarıyla dijital pazarlamaya yeni bir soluk getirdi.  

Youtube Kurucusu Serveti

  Tüm bunların incelenmesiyle birlikte akla direkt Youtube kurucusunun serveti ne kadar sorusu geliyor. Aslında bu noktada çok net rakamlardan söz etmek pek mümkün değil. Girişimci ve yatırımcı olarak hayatlarına devam eden üçlü en büyük kazançlarını Youtube Google'a satıldığında elde etti. Buna bağlı olarak ise bazı güncel olmayan kaynaklarda özvarlıklarına ilişkin bilgilere rastlamak mümkün. Jawed Karim'in Youtube kurucusu olarak 140 milyon $ serveti olduğu bilgisine rastlayabiliyoruz. Diğer kurucuların net rakamlarına ulaşılamasa da satış sonrasında Steve Chen'in 301 milyon $ aldığına dair pek çok kaynak bulunuyor. Böylece halen daha yaşamlarını girişimleriyle sürdürmeye devam ettiklerini söylemek mümkün oluyor. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Youtube Hangi Şirketin?

Youtube, 2005’te kurulduktan sonra kısa sürede öyle popüler bir hale geldi ki Google 2 senelik şirkete tam 1.65 milyar Dolar para ödedi. Google ile birlikte kendini iyice büyüttü ve Alphabet bünyesine kattı.

Youtube Kurucularının Serveti

3 kişi tarafından kurulan Youtube Google tarafından satın alındıktan sonra kurucularının servetinin 140-301 milyon Dolar arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim