instagramda video paylaşımı

İnstagram’da Gönderi veya Hikaye Olarak Video Paylaşma Nasıl Yapılır?

İnstagram’da Gönderi veya Hikaye Olarak Video Paylaşma Nasıl Yapılır?

İnstagram, görsel paylaşımların yanında video paylaşma konusunda da lider olma yolunda ilerliyor. Gönderi veya hikaye olarak video paylaşımı birçok kullanıcının en sık kullandığı, kullanmak isteyenlerin de nasıl yapılır? Diye merak ettiği bir konu haline geldi.

Android ve iOS telefonlarda instagram video paylaşımı yapma yöntemleri aynı şekilde ilerliyor. Resimli olarak; gönderi, hikaye ve yotube videoları paylaşmayı sizlere aktaracağız.

İnstagram’da Gönderi Olarak Video Paylaşımı Resimli Anlatım

İnstagram’da gönderi şeklinde video paylaşmak için, uygulamanızın yüklü olduğunu varsayarak konumuza başlıyoruz. Resimde gördüğünüz “+” butonuna tıklayın. Karşınıza son kaydedilen diye bir bölüm gelecek. Oraya tıkladıktan sonra videoların yüklü olduğu dosyanıza geçiş yapın.

Resimdeki gibi videolar alanına geçtikten sonra, alt kısımda kayıtlı videolarınız görüntülenecektir. Buradan instagram gönderinizde paylaşım yapmak istediğiniz videoyu seçin ve ileriye tıklayın.

Video süreniz kısa ise; kısa video, uzun ise; IGTV uzun video kısmına tıklayıp devam tuşuna basın. Paylaşım alanında ayrıntılar karşımıza gelecek. Buradan; etkileyici bir açıklama, konum ve kişi etiketleme gibi özellikleri doldurduktan sonra video paylaşım adımını tamamlayabilirsiniz.

İnstagram gönderi için video paylaşımın resimli anlatımı bu kadar. Bu adımları birkaç dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz.

İnstagram Hikâyede Video Paylaşım Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

İnstagram story neredeyse normal gönderileri geride bırakmayı başardı. Görsel, gif, video paylaşımı hikâyelerde de sıkça yapılıyor. Yapılışını resimli anlatımımız ile öğrenebilirsiniz.

İlk adım olarak instagram hesabımıza giriş yapıyoruz ve sol üst köşedeki + kısmına tıklıyoruz. Eğer, önceden hikaye paylaştıysanız + sekmesi görünmeyecektir. Görünmüyorsa aynı alana basılı tutun, aşağı kısımda hikaye ekle sekmesini göreceksiniz. Karşınıza gelen ekrandan sol alt kısımdaki kırmızı işaretli alan tıklayın.

Buradan galerinize ulaşacaksınız. Açılan listede ayrıntılı şekilde; fotoğraf, video, albüm… gibi alanlar olabilir. Resimdeki gibi son 24 saat yazan yere tıklayıp açılan bölümden videolar sekmesine geçiş yapın.

Videolar sekmesine geçtiğiniz, intagram uygulamanızın altında, eskiden kaydetmiş olduğunuz videolar listelenecektir. Listeden paylaşım yapmak istediğinizi seçin. Seçtikten sonra resimde kırmızı olarak işaretli ileriye tıklayın, ardından paylaş seçeneğine tıklayın. Videonuz artık hikayelerinizde!

İnstagram’da gönderi ve hikâyede video paylaşım işlemlerini siz de basit bir şekilde yapabilirsiniz.

YouTube Videolarını İnstagram’da Paylaşma Yolları

Video denilince akla ilk gelen uygulama şüphesiz ki YouTube. Buradaki popüler, çok beğendiğiniz videoları isterseniz instagram hikayenizde paylaşabilirsiniz. Birkaç kolay adımla anında yapabilirsiniz.

Paylaşmak istediğimiz Yotube videosuna giderek linki kopyalıyoruz. Resimli adımları takip edebilirsiniz.

Bu adımlardan sonra videoyu 15 saniyelik olarak kesip mp4 olarak indirmemiz gerekiyor. Bunun Tube2gram adresine giriş yapıyoruz.

Siteye giriş yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Post Yotube to Instagram seçeneğine tıkladıktan sonra Youtube linkini işaretli alana yapıştırıyoruz. Videomuz aşağıda görünecektir.

Linki kopyaladıktan sonra aşağı kısımda “start download” yazılı alanı göreceksiniz. İnstagram hikayeler 15 saniyelik paylaşımlar için ayarlanmıştır. Videonun istediğiniz 15 saniyelik kısmını aşağıdaki örnekteki gibi ayarlayabilirsiniz.

Start download düğmesine bastıktan sonra sistemi videonun seçilmiş yerinden kesme işlemi yaparak videoyu hazırlayacaktır. “Download video” sekmesine tıkladığınız ilk başta reklam çıkabilir, pencereyi kapat diyerek ikinci kez “download video” sekmesine tıklayın.

Görseldeki gibi, video mp4 formatında açılacaktır. Mouse’a sağ tıklayarak videoyu farklı kaydet diyerek bilgisayarınıza indirin.

Video kısa olduğu için anında inecektir. Bu aşamadan sonra Youtube videosunu mobil cihazlarınıza yükleyerek instagram hikayede paylaş diyebilirsiniz.

İnstagram videoyu; gönderi, hikaye ile paylaşma, Youtube videolarını 15 saniyelik keserek storyde paylaşma işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.